25η  ΜΑΡΤΙΟΥ 1821 – 2024

Φέτος συμπληρώθηκαν 203 χρόνια από τη στιγμή που οι Έλληνες αποφάσισαν να διεκδικήσουν την ελευθερία τους. Τα λόγια του Μακρυγιάννη: «… Πατρίς, να μακαρίζεις γενικώς όλους τους Έλληνες, ότι θυσιάστηκαν για σένα, να σ’ αναστήσουνε, να ξαναειπωθείς άλλη μία φορά ελεύθερη πατρίδα, που ήσουνα χαμένη και σβησμένη από τον κατάλογο των εθνών» τα κάναμε έργο με τη όμορφη γιορτή μας  την Παρασκευή 22/3 και την παρέλαση των μαθητών μας ανήμερα της 25ης Μαρτίου. Αποδώσαμε τιμή στους ήρωες αλλά και προτρέψαμε τους νέους, τους μαθητές μας, το μέλλον της πατρίδας μας, να ακολουθήσουν τις συμβουλές, του Θεόδωρου Κολοκοτρώνη, του αγράμματου πρωταγωνιστή της Επανάστασης, που στην ιστορική του ομιλία στην Πνύκα προέτρεψε τους νέους να σκλαβωθούν στα γράμματά τους και να δοθούν στις σπουδές τους και του Αδαμάντιου Κοραή που με την προστακτική του «δράξασθε παιδείας» κάνει σαφές ότι μόνο μέσα από την παιδεία γινόμαστε ελεύθεροι άνθρωποι και όποιος είναι ελεύθερος συλλογάται καλά και άρα ενεργεί σωστά!!!

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!

Η Διευθύντρια: Μαγδαληνή Θωμά