Θερμοπύλες – Γοργοπόταμος

Την Τρίτη 12-3-2024 οι μαθητές της Γ΄ Γυμνασίου του σχολείου μας επισκέφτηκαν τις Θερμοπύλες και το Γοργοπόταμο στα πλαίσια των μαθημάτων της Ιστορίας και της Γεωγραφίας με τη συνοδεία των καθηγητών τους  Γκούρλη Γεωργίου, Δουβάρα Αικατερίνης, Λούβαρη Κων/νου και Τριανταφύλλου Ελένης.
Δόθηκε μια ακόμη ευκαιρία στους μαθητές να συνειδητοποιήσουν τη σημαντικότητα  των περιοχών αυτών και της ιστορίας που τις συνοδεύουν (Μάχη των Θερμοπυλών – 480π. Χ. και  Ανατίναξη της γέφυρας του Γοργοποτάμου – 25 Νοεμβρίου 1942) ως σύμβολα αυτοθυσίας  και  αντίστασης σε κάθε μορφή παραβίασης των ανθρώπινων δικαιωμάτων.

Στις Θερμοπύλες επιπλέον τονίστηκε το γεωφυσικό ενδιαφέρον της περιοχής λόγω των ιαματικών πηγών και στο Γοργοπόταμο η ομορφιά του φυσικού περιβάλλοντος και ο περίπατος στα πλακόστρωτα δρομάκια στην όχθη του ποταμού πρόσφεραν στους μαθητές στιγμές χαλάρωσης και ψυχαγωγίας.

Σύνταξη του άρθρου: Δουβάρα Αικατερίνη, ΠΕ02