Χριστουγεννιάτικες Κατασκευές

Πριν πετάξουμε κάτι, σκεφτόμαστε δυο φορές!

Πρόσφατα αντικαταστάθηκαν οι λευκοί πίνακες διδασκαλίας στο σχολείο μας. Οι φθαρμένοι αντί να καταλήξουν απευθείας στον κάδο ανακύκλωσης βρήκαν στα χέρια των μαθητών/τριών μια νέα χρήση.

Με την καθοδήγηση του καθηγητή της Τεχνολογίας κ. Γκούρλη Γεωργίου, μετατράπηκαν σε σύγχρονα, αφαιρετικά, πρωτότυπα χριστουγεννιάτικα δέντρα συμπληρώνοντας την εορταστική διακόσμηση του σχολείου μας.

Το  χαρτόκουτο της συσκευασίας των νέων πινάκων μεταμορφώθηκε κι αυτό από τα παιδιά σε χριστουγεννιάτικα μπισκοτόσπιτα (gingerbreadhouses) με τις οδηγίες της καθηγήτριας Αγγλικών κ. Τριανταφύλλου Ελένης.

Η δημιουργικότητα συνδυάστηκε τέλεια με πρακτικές γνώσεις, περιβαλλοντική ευαισθητοποίηση, δεξιότητες διαχείρισης χρόνου και άγχους, επίλυσης προβλημάτων και συντονισμού, και το αποτέλεσμα έδωσε σε μαθητές/τριες  περηφάνεια, αυτοπεποίθηση, ηρεμία και χαρά.

Σύνταξη του άρθρου: Τριανταφύλλου Ελένη, ΠΕ06