Επέτειος Πολυτεχνείου 2023

Την Παρασκευή 17 Νοεμβρίου 2023 τιμήσαμε στο σχολείο μας την  επέτειο της εξέγερσης των φοιτητών στο  Πολυτεχνείο με μια  γιορτή που συμμετείχαν  μαθητές και μαθήτριες της Β΄και Γ΄ τάξης υπό την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών κ. Τρούμπουλα Ιωάννας  και κ. Κόκκαλη Αθανασίας  ΠΕ02.  Ποιήματα, δραματοποιημένη αφήγηση, οπτικοακουστικό υλικό της εποχής και τραγούδια από την χορωδία του σχολείου έδωσαν αφορμή να θυμηθούμε τον αγώνα κατά της Δικτατορίας ,που για μια επταετία καταδυνάστευσε την πατρίδα μας ,να νιώσουμε συγκίνηση και περηφάνεια για τους νεκρούς και τους αγωνιστές εκείνης της σκαιάς περιόδου, να  θυμηθούμε τους ποιητές και τα τραγούδια που εμψύχωναν το φρόνημα των Ελλήνων για Ελευθερία και Δημοκρατία.

Την προετοιμασία της χορωδίας επιμελήθηκε η μουσικός κ. Τσιτσοπούλου Αναστασία, την τεχνική υποστήριξη είχε ο κ. Λιασκώνης Γεώργιος.

Σύνταξη του άρθρου: Κόκκαλη Αθανασία, ΠΕ02