DIY  –  Οι μαθητές δημιουργούν

Ο όρος DIY (Do It Yourself= Φτιάξ’το μόνος σου) αναφέρεται στην διαδικασία κατασκευής, μεταποίησης, τροποποίησης, επισκευής και αξιοποίησης ήδη υπαρχόντων αντικειμένων από ανθρώπους που δεν είναι επαγγελματίες, ώστε τα αντικείμενα αυτά να αποκτήσουν και πάλι χρησιμότητα.

Σε αυτό το πλαίσιο εργάστηκαν οι μαθητές της Γ΄ τάξης με την καθοδήγηση και επίβλεψη της τεχνολόγου κ. Γιολδάση Γ. και του εκπαιδευτικού κ. Λούβαρη Κ. Με κέφι και δημιουργικότητα μετέτρεψαν παλιές παλέτες σε λειτουργικά, τροχήλατα καθίσματα για τη βιβλιοθήκη του σχολείου.

Τα οφέλη της διαδικασίας αυτής είναι πολλαπλά: απόκτηση γνώσεων και δεξιοτήτων αλλά και καλλιέργεια ομαδικού πνεύματος και αυτοπεποίθησης. Έμαθαν να οργανώνουν, να προγραμματίζουν, να επιμερίζουν εργασίες, να ακολουθούν οδηγίες, να χρησιμοποιούν βασικά εργαλεία. Ανέλαβαν ευθύνη και πρωτοβουλία, δούλεψαν ομαδικά, έδωσαν άμεσες λύσεις σε πρακτικές δυσκολίες, χάρηκαν τη συνεργασία και καμάρωσαν το πετυχημένο αποτέλεσμα.

Συμπέρασμα όλων ήταν ότι  οι DIY κατασκευές είναι μια εξαιρετική ευκαιρία για δημιουργικό κι ευχάριστο χρόνο!