Ενημέρωση σε θέματα πυροπροστασίας

Με μεγάλο ενδιαφέρον παρακολούθησαν οι μαθητές και μαθήτριες της Β΄ και Γ΄ τάξης του σχολείου μας την ομιλία του Αντιπύραρχου της Διοίκησης Πυροσβεστικής Υπηρεσίας, κ. Καλοπήτα Λάμπρου, σε θέματα πυροπροστασίας, παρουσία των καθηγητών τους.

Η ομιλία-παρουσίαση πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη 26 Απριλίου 2023 στην Αίθουσα Εκδηλώσεων του σχολείου. Με εξαιρετικά εύληπτο τρόπο για τους μαθητές, αναλύθηκαν τα αίτια και οι συνέπειες των πυρκαγιών. Ιδιαίτερη έμφαση δόθηκε στους τρόπους πρόληψης και προστασίας, καθώς και στην έννοια της ατομικής ευθύνης. Συζητήθηκαν επίσης οι τρόποι αντίδρασης και αντιμετώπισης μιας πιθανής κατάστασης έκτακτης ανάγκης. Οι μαθητές και μαθήτριες είχαν την ευκαιρία να υποβάλουν ερωτήματα και να εκφράσουν τις απορίες τους.

Ευχαριστούμε θερμά τον Αντιπύραρχο της Διοίκησης Πυροσβεστικής Υπηρεσίας του Νομού Φθιώτιδας, κ. Καλοπήτα Λάμπρο, για την άμεση ανταπόκρισή του στην πρόσκλησή μας.