Climate Detectives

Οι «Ντετέκτιβ Κλίματος» του 1ου Γυμνασίου με συνοδούς τον υπεύθυνο του προγράμματος κ. Λούβαρη Κων.(ΠΕ04.05) και την κ. Σιουμπάλα Παν.(ΠΕ02), Υποδιευθύντρια του σχολείου, επισκέφτηκαν τη Δευτέρα 3 Απριλίου 2023 το ΚΕΠΕΑ Στυλίδας-Υπάτης στη Στυλίδα.

Οι μαθητές/τριες  είδαν απολιθώματα θαλάσσιων οργανισμών, κρυστάλλους, φυτά και πετρώματα, έκαναν παρατήρηση με στερεοσκόπια και άκουσαν πολλά ενδιαφέροντα και ωφέλιμα πράγματα σχετικά με οργανισμούς του παρελθόντος και του παρόντος. Παρακολούθησαν επίσης μια παρουσίαση που αφορά το κλίμα και τα καιρικά φαινόμενα από τους υπεύθυνους του ΚΠΕ κ. Μαμμή Ζωή και κ. Αγγελή Κωνσταντίνο. Ενημερώθηκαν για την κλιματική αλλαγή, την υπερθέρμανση, τους παράγοντες που επηρεάζουν το κλίμα, τις επιπτώσεις των κλιματικών αλλαγών στον άνθρωπο και το φυσικό περιβάλλον καθώς και τρόπους αντιμετώπισης των κλιματικών αλλαγών. Απόλαυσαν μια υπέροχη εμπειρία και συνέλεξαν χρήσιμες πληροφορίες για τη συνέχεια της έρευνάς τους.