Επίσκεψη-Κακογιάννειο Αστεροσχολείο – Βυζαντινό Μουσείο Υπάτης

Την Πέμπτη 22-12-22 οι μαθητές/τριες της Β’ Γυμνασίου με τους συνοδούς καθηγητές Καραχρήστου Γ., Κοντογεώργου Λ., Σιουμπάλα Π. και Τριανταφύλλου Ελ. επισκέφτηκαν το  Κακογιάννειο Αστεροσχολείο και το Βυζαντινό Μουσείο Υπάτης.

Οι  υπεύθυνοι του Αστεροσχολείου Λούβαρης Κ. και Κουτσούμπας Π. βοήθησαν τους μαθητές/τριες να περιηγηθούν στον γαλαξία μας, να αντιληφθούν παραστατικά το χώρο που περιβάλλει τον πλανήτη μας, έλυσαν απορίες τους και τους μύησαν στην επιστήμη της αστρονομίας.

Στο Βυζαντινό Μουσείο οι μαθητές είδαν αντιπροσωπευτικά παλαιοχριστιανικά και βυζαντινά ευρήματα από διάφορες περιοχές της Φθιώτιδας και ενημερώθηκαν για την Βυζαντινή ιστορία και τέχνη που διδάσκονται στη φετινή τους ύλη.