ΑΘΛΗΣΗ κάθε μέρα, ΥΓΕΙΑ μια ΖΩΗ

Την Παρασκευή 30 Σεπτεμβρίου 2022 το σχολείο μας συμμετείχε στον εορτασμό της  9ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού 2022Ευρωπαϊκής Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού με το σύνθημα: «ΑΘΛΗΣΗ κάθε μέρα, ΥΓΕΙΑ μια ΖΩΗ».

Για μια ακόμη χρονιά ο καθηγητής Φυσικής Αγωγής του σχολείου μας, κ. Καψιώτης Ευάγγελος ΠΕ11, οργάνωσε και συντόνισε, με την βοήθεια όλων των υπόλοιπων  εκπαιδευτικών,  τις αθλητικές δραστηριότητες εντός του σχολικού χώρου με σκοπό την ανάδειξη της σημασίας της σωματικής άσκησης και του αθλητισμού για την υγεία.

Με σύμμαχο τον εξαιρετικό καιρό  μαθητές και μαθήτριες απόλαυσαν  μια μέρα γεμάτη δράση έξω από τις σχολικές αίθουσες. Η κτιριακή και υλικοτεχνική υποδομή του σχολείου μας (κλειστό γυμναστήριο, ανοιχτό γήπεδο μπάσκετ, ανοιχτό γήπεδο βόλεϊ, γήπεδο ποδοσφαίρου, 3 τραπέζια πινγκ – πονγκ) επέτρεψε σε όλους/ες να ασχοληθούν με το αγαπημένο τους άθλημα μέσα σ’ ένα ασφαλές και λειτουργικό περιβάλλον.