Τηλεδιάσκεψη με θέμα: «Η Παραδοσιακή Κατοικία αποτελεί πρότυπο Οικολογικής Κατοικίας»

Η παράδοση χαρίζει πλούσια εμπειρία και μπορεί να καθοδηγήσει τα νεαρά μέλη της κοινωνίας

Την Τρίτη 30 Νοεμβρίου στα πλαίσια των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων πραγματοποιήθηκε   στο σχολείο μας τηλεδιάσκεψη διάρκειας μίας διδακτικής ώρας με θέμα: «Η Παραδοσιακή Κατοικία αποτελεί πρότυπο Οικολογικής Κατοικίας», από την κ. Αντωνονοπούλου Όλγα-Μαρία Πολιτικό Μηχανικό της Διεύθυνσης Υποδομών και Τεχνικών έργων του Δήμου Λαμιέων, την οποία παρακολούθησαν οι μαθητές της Α΄ τάξης. Λόγω των μέτρων προστασίας κατά της πανδημίας, η ενημέρωση των μαθητών πραγματοποιήθηκε ταυτόχρονα εξ αποστάσεως και στα τρία τμήματα της Α΄ τάξης. Στόχος της συγκεκριμένης δράσης ήταν να συνειδητοποιήσουν οι μαθητές/τριες ότι οι παραδοσιακή κατοικία αποτελεί πρότυπο αρχιτεκτονικής, αισθητικής, λειτουργικότητας, βιοκλιματικού σχεδιασμού και έμπνευσης για το σχεδιασμό των σύγχρονων κατοικιών.

Ευχαριστούμε θερμά την ομιλήτρια κ. Αντωνοπούλου, για την εξαιρετική παρουσίαση και το χρόνο που διέθεσε στο σχολείο μας.