Ενημέρωση σχετικά με τη διενέργεια αυτοδιαγνωστικού ελέγχου

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

Σύμφωνα με νεότερη οδηγία του Υπουργείου Παιδείας, σχετικά με τη διενέργεια αυτοδιαγνωστικού ελέγχου (self test) ισχύουν τα εξής :

«Ο υποχρεωτικός αυτοδιαγνωστικός έλεγχος νόσησης διενεργείται δύο (2) φορές ανά σχολική εβδομάδα, πριν από την Τρίτη και την Παρασκευή αντιστοίχως. Ο έλεγχος διενεργείται έως και είκοσι τέσσερις ώρες (24) ώρες πριν από την προσέλευση στη σχολική μονάδα. Κατ’ εξαίρεση, την πρώτη εβδομάδα λειτουργίας κάθε σχολικής μονάδας ο πρώτος αυτοδιαγνωστικός έλεγχος (self test) διενεργείται έως και είκοσι τέσσερις (24) ώρες πριν την πρώτη ημέρα προσέλευσης στη σχολική μονάδα.

Σε περίπτωση αδυναμίας εκτύπωσης της σχολικής κάρτας COVID-19, τα στοιχεία μπορούν να συμπληρωθούν και να υπογραφούν και χειρόγραφα από τους γονείς/κηδεμόνες των ανηλίκων μαθητών/τριών».

Σε περίπτωση θετικού αποτελέσματος, ο/η μαθητής/τρια δεν προσέρχεται στο σχολείο και ειδοποιείται η σχολική μονάδα με ευθύνη των γονέων/κηδεμόνων.

Λαμία, 12-9-2021